Dzika róża to źródło naturalnego zdrowia

W Polsce występuje około 25 przemian niezwalczonej róży. Od wieków cieszy się ona rozległym zainteresowaniem. Płatki róży wyzyskiwano do przygotowania aromatycznych konfitur, a z jej owoców preparowano winogron, likiery jak również soki. Cytrusy traktowano w kurowaniach m.in. przeziębienia, szkorbutu, stanów uniwersalnego sparaliżowania. Sądzono, że cytrusy róż posiadają postępowanie hartujące solidność ciała. Aktualnie jest to już nie tyle materia wiary, co naukowo przyznana pewność. Naukowcy odkryli, że w różach owocowych aktualnych jest około 130 stosunków, które mają humanitarny autorytet na ustrój ludzki.

Krzew niezwalczonej róży to jedna tych roślin, które nie mają dziwnych potrzebowań względem źródła. Do harmonijnego przyrostu nie chce także opasłych liczby wody i nie wymaga rzadkiej pielęgnacji. Odtąd jej występowanie jest tak zwyczajne w naszym obrębu. Dzika róża porasta rąbki lasów, miedze, sobki wiejskie i zapuszczone zarośla. Jednak na tym nie finał. Należy również do roślin uprawnych. Ponadto jest już tradycyjną jarzyną dekoracyjną, która w polskich ogrodach stanowi przyrodzony element rolnego krajobrazu. Jest wybornym krzewem, z którego można komponować ozdobne żywopłoty i balustradzie ochronne na boiskach ornych i pastwiskach. Co ciekawe, jarzyna ta w medycynie ludowej przed laty uprzednia traktowana za lek uzdrawiające wściekliznę u zwierząt.

Poprzez swoje ogromne wdrożenie dzika róża jest komponentem kosmetyków pielęgnacyjnych dla wszelakiego wariantu skóry. Usprawnia strukturę karnacji czułej, naczyniowej, trądzikowej, gotowej upalnej i przetłuszczającej się. Używanie kosmetyków z skrótem z dzikiem róży sprawia, że skóra regeneruje się, jest właściwie nawilżona, rozchmurzona. Dodatkowo dzika róża tłumi podrażnienia i operuje przeciwzapalnie.

W Polsce egzystowała obsiana zwłaszcza na nasypach kolejowych, które hartowała odrostami korzeniowymi, przy trasach jak również w miastach. Zainteresowanie tym typem ostatnio jednak wzrosło – nawet hodowcy rozumieli jego wartości i działają nad osiąganiem prekursorskich wariacyj. Rosa rugosa respektowana jest za kolosalną odporność na mróz, skażenie powietrza, suszę, niedołężne roli, zasolenie, a także na sól traktowaną do posypywania ulic. Krzewy nie potrzebują nawożenia a także opryskiwania przeciwko ułomnościom i szkodnikom, są zatem , „ekologiczne”. Owoce i pyłek kwiatowy stanowią jedzenie, a tłuste, kolczaste krzaki – schronisko dla lekkiej fauny. Róża pomarszczona rozpoznana została za gatunek bujny i zaleca się doglądanie jej propagowania a także zrezygnowanie uprawy w rejonach uściskanych konsekwencją i ich otulinach.

Róża pomarszczona (Rosa rugosa) wywodzi z Chin, Korei i Japonii, lecz znakomicie przyswajała się w polskich warunkach klimatycznych.
Jest to krzew owocowy od uprzednia praktykowany w Polsce. Rodzaj ten gromadzi metale uciążliwe w liściach i jest rośliną wskaźnikową skażenia powietrza. Jest czczona głownie na plon owoców, a w mniejszym stopniu na układ płatków. Szyk gotowych cytrusów następuje stopniowo od lipca do końca października.