Ochrona laptopa przed kradzieżą i upadkiem

Ochrona Notebooka przed kradzieżą i upadkiem to poważna kwestia dotycząca bezpieczeństwa nie tylko naszego sprzętu, ale również i danych. Utrata danych to niewątpliwie nic miłego, a właściciele komputerów przenośnych szczególnie są na nią narażeni. Poza typowym zagrożeniem ze strony szkodliwych programów dochodzi ryzyko upuszczenia komputera albo jego kradzieży. Oczywiście możemy ograniczyć do minimum noszenie ze sobą notebooka, ale jaki jest wtedy sens posiadania komputera przenośnego?

Na szczęście producenci sprzętu zdają sobie sprawę z tego faktu, więc bez problemu możemy kupić laptopa z odpowiednimi zabezpieczeniami. Notebooki są coraz lepiej zabezpieczone, już fabrycznie. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem zabezpieczającym jest umieszczony na obudowie czytnik linii papilarnych. Dzięki niemu zamiast posługiwać się hasłem logowania do Windows, wystarczy przeciągnąć palcem po czytniku. Samo logowanie to jednak nie wszystko. W końcu dysk twardy można wyjąć i odczytać na innym komputerze.

By to uniemożliwić coraz częściej nowe notebooki mają napędy pozwalające na zaszyfrowanie i zabezpieczenie zawartości dysku tak, by tylko osoba znająca hasło miała możliwość dostępu do zapisanych informacji. Wówczas nawet w przypadku kradzieży informacje zapisane na dysku są praktycznie niedostępne dla osób trzecich. Konstruktorzy wzięli pod uwagę także ryzyko utraty danych w następstwie nieostrożnego obchodzenia się z notebookiem.

W modelach, takich jak Fujitsu-Siemens Lifebook F8210 czy Lenovo ThinkPad 160, dysk twardy wyposażony jest w czujniki, które są w stanie “uśpić” napęd w momencie wykrycia zbyt dużych przeciążeń i zaparkować głowicę, zanim komputer uderzy w ziemię. W przypadku Lifebooka zainstalowano nawet oprogramowanie pokazujące nam wszystkie wychylenia notebooka (w trzech wymiarach) od położenia standardowego.